Eko kalendarz-wrzesień

22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Przesiadka na rower lub autobus to nie takie proste. Nie chodzi mi o szukanie wymówek, tylko o to, że Polacy wybrali jakiś czas temu wyraźnie prosamochodowy kurs. Piesi, pasażerowie komunikacji zbiorowej i rowerzyści mają ciężkie życie, ale wiemy, że w naszej gminie jest kila fajnych ścieżek rowerowych.  To, czy do pracy, szkoły, czy na zakupy dojedziesz autobusem,  rowerem czy też samochodem ma ogromny wpływ na nasze środowisko. Każdy dodatkowy przejazd rowerem to potencjalnie jeden przejazd samochodem mniej, a to ma już wymierny wpływ na jakoś powietrza, którym oddychamy. Jazda na rowerze sprzyja dobremu samopoczuciu, zdrowiu i odpowiedniej kondycji. Poruszając się rowerem, szybciej dotrzesz na miejsce niż autobusem, autem czy pieszo. Korzystając z roweru, nie płacisz za benzynę, bilety i obowiązkowe ubezpieczenie.
Rower nie emituje spalin, które zanieczyszczają powietrze, zatruwają glebę i wodę. Dlatego tak ważna jest promocja kultury rowerowej wśród Polaków. Chcemy, by coraz więcej osób wybierało dwa kółka, co przełoży się na komfort życia obecnych i następnych pokoleń. Jeździsz na rowerze, dbasz o zdrowie, chronisz środowisko.