Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa opracowana w ramach kompanii pt. „Czyste powietrze zdrowy człowiek w 5 gminach powiatu bielskiego”, przez Fundację EKO, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Aktualności

Eko kalendarz-październik

10 października świętujemy Dzień Drzew to międzynarodowa akcja sadzenia i dbania o drzewa, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W dzisiejszych czasach coraz więcej terenów zielonych zastępujemy betonowymi instalacjami czy parkingami.  Traci na tym nie tylko krajobraz, ale także człowiek czyli my, gdyż coraz mniej obcujemy z przyrodą, a coraz częściej żyjemy w zanieczyszczonych miastach. Zapominamy, że drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi.

 

Drzewa-„pożywiają się” dwutlenkiem węgla w procesie fotosyntezy, produkując w zamian tlen. Te duże i stare o rozłożystych konarach w ciągu 10 lat oddają go tyle, że wystarczy jednej dorosłej osobie na oddychanie przez kolejne 20 lat. Zapobiegają erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi nurtów wodnych. Drzewa dają cień i obniżają temperaturę.  Dają schronienie zwierzętom a niektóre pożywienie ludziom. Każdy znajdzie w pamięci takie, na które wspinał się w dzieciństwie, oglądał przez okno babci, czytał pod nim książki latem, zbierał najlepsze kasztany  i pyszne owoce a może te co samodzielnie posadził. Co możemy zrobić dla drzew?

 

Sadźmy drzewa w ogrodach, na działkach, przy szkołach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Nauczmy się je rozpoznawać i korzystajmy z ich darów Każdy, kto przekona się, jak dobroczynny jest np. herbatka z kwiatu lipowego, sam zacznie zauważać lipy wokół siebie. Poznać drzewa, umieć nazwać je po imieniu oznacza nie być na nie obojętnym.

Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, zbierajmy makulaturę, róbmy to z głową i strzeżmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.

Unikajmy papierowych torebek, które wcale nie są Eko. Ekologiczna jest torba wielorazowa.

 

Korzystajmy wszyscy z naszych pięknych parków i lasów jaworzańskich. Z ich spokoju i piękna. Nauczmy się szanować drzewa i odpoczywać w ich towarzystwie.

Fundacja EKOARKA
ul. Podgórska 17
43-384 Jaworze
NIP: 9372639370
KRS: 0000373828
Regon: 241817757
copyright © Fundacja EKOARKA 2021