Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa opracowana w ramach kompanii pt. „Czyste powietrze zdrowy człowiek w 5 gminach powiatu bielskiego”, przez Fundację EKO, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Aktualności

EKO KALENDARZ-czerwiec

Nie musimy lubić miodu żeby los pszczół był dla nas ważny.  Pszczoły to najbardziej znane zapylacze. Poranna kawa czy herbata z cytryną, sok jabłkowy, nalewka wiśniowa, ciasto z jabłkami czy deser truskawkowy a nawet kapuśniak, ogórkowa czy grochówka, to wszystko możesz mieć dzięki pracy pszczół.

Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat, a ich rola w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi jest nieoceniona. Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw oraz podnoszą wydajność upraw. Zapylają nie tylko rośliny użytkowe, ale również rośliny dzikie, tworzące różne ekosystemy lądowe.

Pszczoły, puchate trzmiele czy pszczoły samotnice-jednak nie tylko im zawdzięczamy, to co uzyskujemy dzięki ich ciężkiej pracy. W tym procesie bierze udział wiele innych owadów  np. muchówki, motyle a nawet mrówki.

Spacerując po łąkach i lasach  zauważamy że pszczół wokoło jest coraz mniej. Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi. Z ogromnym prawdopodobieństwem odpowiedzialne za to są pestycydy, wywołujące zmiany w systemie nerwowym pszczół. Problemem dla dzikich pszczół są również uprawy monokulturowe. Brak zadrzewień śródpolnych, starych drzew, skarp, śródpolnych stert kamieni różnorodności upraw w naszych ogrodach to wszystko powoduje  brakuje kryjówek i miejsc do założenia gniazda.

Co zatem możemy zrobić!

Sadźmy i siejmy rośliny miododajne, czyli takie, które dostarczają nektaru i pyłku, w ogródku, na balkonie, na nieużytkach. Piękne, pachnące zioła i kwiaty nie tylko urozmaicą pokarm pszczół, dzięki czemu będą one zdrowsze, ale również upiększą nasze otoczenie. Jeśli masz ogród pozostaw w nim część dziką, naturalną z miododajnymi roślinami łąkowymi oraz miejscami, gdzie owady mogą założyć gniazdo. Nie wypalaj liści i traw, stanowią miejsce gniazdowania i kryjówkę dla wielu owadów. Warto pozostawić w ogródku jeden na wpół dziki zakątek, którego nie uprawiamy intensywnie, nie przekopujemy, nie wyrywamy chwastów, nie uprzątamy po zimie. Dzięki temu pszczoły dziko żyjące będą miały gdzie zimować i będą mogły zakładać w ziemi gniazda. One się przyzwyczajają do tego miejsc. Powinno się stosować naturalne nawozy oraz środki ochrony roślin, a także uprawiać tylko te rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych. Przygotuj poidło dla pszczół i owadów zapylających- naczynie z wodą. Zbuduj dom dla dzikich pszczół i zaproś je do swojego ogrodu.

Fundacja EKOARKA
ul. Podgórska 17
43-384 Jaworze
NIP: 9372639370
KRS: 0000373828
Regon: 241817757
copyright © Fundacja EKOARKA 2024